Special Olympics GB’s historic European Games adventure in Belgium goes from strength to strength.  GB has won 38 medals so far – 16 Golds, 9 Silvers and 13 Bronze – and there are still two days of competition remaining.

Aquatics

Wednesday 17 September was another incredible day for GB’s swimmers with 3 Gold, 1 Bronze and a 4th place won by the Aquatics team.  Maria Orsi swam a three second personal best - improving her divisioning time to 27.96 with excellent race skills and claiming the gold medal.  Adam Meanwell swam two seconds faster than his divisional time winning the race comfortably and claiming his second gold medal of the competition.   Natalie Moon also cruised home to take the gold medal to add to the silver she won on Monday.

Charles Culwick swam his race with his goggles full of water and off his eyes fighting for a medal place he finished in 3rd place and winning the Bronze medal. Scott Cleaver finished his race in 4th place.   The Aquatics team are looking forward to Thursday’s action when Sam Pattinson swims the 50m Butterfly Final.

Athletics

In Athletics on Wednesday, the team took two gold, one silver, one bronze and two 5th places. Alicia Bradshaw had a huge achievement and won silver in the 100m, while Niall Finlayson had a brilliant bronze medal in 200m.  Fleur O'Donohue won a gold medal in the 100m and also ran a superb time, beating her qualifying time Edward Williams leaped to victory by winning a gold medal in the long jump.  He beat his qualifying jump of 2.68 by 2 centimetres - a thoroughly deserved medal.

 

Badminton

All four members of the GB badminton team record medals on Wednesday afternoon.  In singles competition, Samantha Monk and Catherine Carson (both from Wigan) won excellent silver and bronze medals respectively.  Meanwhile, Mark Goulder from Southport and Kerry Duncan from Arbroath were in sparkling form to pick up Gold.

Watch short video:

Special Olympics GB's brilliant Badminton team all in the medals - Click here.

 

Cycling

There were more medals for cycling on Wednesday – the brilliant Leanne Peters took a second convincing gold place of the Games in a very well disciplined 10 Km TT race.

Ruairidh Brown has followed up his first day Gold with a double bronze in 10km TT & 25km TT.  Dan Weston was 7th in the same race.

Gary Winslow was brilliant and secured bronze in the 10km TT - missing out on Silver by fractions.  Although, just missing out on a bronze, David Jackson’s 4th place was an absolute triumph for the cycling and GB team - again a fantastic ride by David and getting faster again.  Well done David!

 

Gymnastics

Chloe Russell had a fantastic day with two outstanding performances on Vault and Bars.  Her vault was great and scored 19.45 (matching her qualification score) and gaining her a bronze medal.

 

Judo

In Judo, three of the five members of the team were in action on the fourth day of competition and all secured medals.  Daniel Amel-Azizpour from Bradley Stoke in Bristol picked up a bronze in a great effort, while John Kane (Aberdeenshire) showed incredible character to win silver.  The star on this day was Holly Tadman from East Sussex who was unbeaten and won Gold for GB.

Thomas Farley (Nr. Rye/Hastings, South East) and Zoe Kane (Aberdeenshire/Grampian) will be performing in judo competition on Thursday.

Watch short video:

Special Olympics GB's joyous Judo team secure success and medals - Click here.

 

Table Tennis

Our terrific table tennis twins Alistair Feltham & Duncan Feltham from Bournemouth – who have already secured a bronze in the men’s doubles – create a piece of history on Wednesday afternoon when they became the first set of twins to play each other in a Special Olympics major competition. Jeffrey Jarvis beats Germany in the singles.

Watch short video:

 

Jeffrey Jarvis after double win over Germany, and Head Coach Kevin Watt shared an update about the squad - Click here.

 

Awards tally

Position Awards
Gold 16
Silver 9
Bronze 13
4th place 5
5th place 6
6th place 1
7th place 4
8th place 1